Δελτίο Τύπου - Ημέρες βιβλίου στη Δημόσια Κεντρική Βιβλιοθήκη Σπάρτης

Με αφορμή την παγκόσμια ημέρα Παιδικού Βιβλίου (2 Απριλίου)  και την παγκόσμια ημέρα Βιβλίου (23 Απριλίου) η Δημόσια Κεντρική Βιβλιοθήκη Σπάρτης σε συνεργασία με το  σύλλογο φίλων της Βιβλιοθήκης υλοποιεί το εκπαιδευτικό πρόγραμμα «Ημέρες βιβλίου στη Δημόσια Κεντρική Βιβλιοθήκη Σπάρτης». Το πρόγραμμα απευθύνεται σε παιδιά των τάξεων Γ΄,Δ΄,Ε΄, ΄ΣΤ΄ Δημοτικού σχολείου και Γυμνασίου θα διαρκέσει από τις 4 Απριλίου μέχρι 23 Απριλίου 2016.
Τα παιδιά θα έχουν την ευκαιρία να κουβεντιάσουν και να θέσουν ερωτήματα στη συγγραφέα και εικονογράφο κ. Δαρδανού Μία, να μάθουν για την εικονογράφηση των βιβλίων της «Ο μαγικός κήπος» και «Η μαγική φλόγα». Να εργαστούν πάνω σε σχέδια του εικονογράφου κ. Αθαν. Σισμάνη και να ασχοληθούν με την καθοδήγησή των υπευθύνων του προγράμματος με την εικονογράφηση βιβλίου.
Το πρόγραμμα εντάσσεται στις εκδηλώσεις της Ένωσης Ελληνικού Βιβλίου – Δημοσίων Βιβλιοθηκών για τον εορτασμό της παγκόσμιας ημέρας Βιβλίου με το κεντρικό μήνυμα «διαβάζω και αλλάζω».

© 2016 Δημόσια Κεντρική Βιβλιοθήκη Σπάρτης. All Rights Reserved. Designed By www.dspixel.com